Blog 

Zabudowa na wymiar to efektywna segregacja posiadanych rzeczy

mar 27, 2023

Funkcjonalność zabudowy na wymiar, jej pojemność pozwala zwolnić miejsce w innych pokojach, gdzie w różnych szafkach przechowywane są rzeczy członków rodziny. Zgodnie z potrzebami klienta, producent wykona odpowiedni projekt, ujmując pożądane zestawienie poszczególnych elementów składowych.

Głębokość zabudowy do sypialni i przedpokoju

Od wielu lat zabudowa w postaci szafy znajduje szerokie zastosowanie w aranżacji domów i mieszkań. Każdy projektant może z łatwością podkreślić ich główne zalety: oszczędza miejsce, harmonijnie komponuje się z wnętrzem i łatwo łączy się ze ścianami. Na przykład w sypialni zabudowa jest przeznaczona do przechowywania piżam, pościeli, koców oraz i innych rzeczy. Konstrukcja takiego rodzaju szafy może się różnić wyglądem, funkcjonalnością oraz wymiarami.

Zabudowa korytarza służy do przechowywania ubrań wierzchnich, butów, kapci, parasoli oraz różnych akcesoriów. Jednak w wąskich korytarzach sama powierzchnia będzie dyktować warunki, zgodnie z którym konieczne będzie opracowanie specjalnego projektu zabudowy. Wolna przestrzeń na ubrania, które będą wisieć na wieszakach, musi mieć co najmniej 60-65 cm.

Aby ubrania nie ocierały się o tylną ścianę lub drzwi przesuwne, muszą mieć margines 10 cm. Do przechowywania lekkich materiałów należy zwrócić uwagę na wymiary od 50 cm do 55 cm. Ta opcja może być ekonomiczna, ponieważ wszystkie konstrukcje są montowane bezpośrednio do ściany. Aby ją stworzyć, będziesz potrzebować prowadnic do drzwi, różnych elementów konstrukcji, łączników do półek, prętów i stojaków, a także okuć.

Dlaczego zabudowa na wymiar jest najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem?

Przede wszystkim przestronność. Najlepszym wyborem są zabudowy na wymiar, ponieważ ich zawartość można zaplanować w dogodny dla siebie sposób, poza tym są wyższe i zajmują całą ścianę. Zawartość zabudowy zależy przede wszystkim od potrzeb danej osoby oraz liczby osób mieszkających w domu, dlatego długość i głębokość i wyposażenie można dowolnie organizować. Szafy do zabudowy wykonywane są na zamówienie, dzięki czemu dobierany jest kolor, materiał oraz okucia produktu zgodnie z gustem klienta. Zabudowa jest idealna, jeśli planujesz przechowywać w niej nie tylko ubrania, ale także buty, sprzęt sportowy, odkurzacz, deskę do prasowania i inne drobiazgi.

Praktyczność to kolejny czynnik przemawiający za wyborem zabudowy. Wysokość szafy do sufitu eliminuje gromadzenie się kurzu na jej górnej części, w przeciwieństwie do modeli wolnostojących. W przypadku szafek kurz gromadzi się nie tylko od góry, ale także od spodu oraz między meblami a ścianą, dzięki czemu montaż zabudowy będzie dużo bardziej praktyczny. Wbudowana szafa to świetny wybór do niszy, nie przeciąża wnętrza, ważne jest jednak, aby prawidłowo ją zaprojektować.

Zabudowa na wymiar – maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni

Wbudowane meble są opracowane według uzgodnione projektu, który pozwala określić rozmiar zabudowy zgodnie z wykonanymi pomiarami, biorąc pod uwagę:

  • Głębokość.
  • Szerokość niszy.
  • Długość ściany.

Do tego celu wykorzystywany jest program komputerowy umożliwiający wykonanie symulacji, uwzględniając projekt, kolor, styl. Montaż zabudowy na ścianie wiąże się z dokładnym zaplanowaniem detali konstrukcji: półki wewnętrzne, drążek, system przesuwny. Wysuwane półki są wygodniejsze niż stałe, ułatwiają znalezienie i wyjęcie tego, czego potrzebujesz w danym momencie. A odległość między nimi może być mniejsza niż między zwykłymi. Półki na buty są zwykle zaprojektowane w dolnej części szafy. Ich standardowa długość to 80-100 cm lub wąska, całkowicie wysuwana sekcja zaprojektowana na szerokość buta. Wysokie buty wygodnie przechowuje się zawieszone na specjalnych przekładkach, dzięki temu cholewka nie traci kształtu, a w dolnej części nie pojawiają się zagniecenia.

Najpopularniejszym sposobem umieszczenia lustra w szafie jest lustrzane odbicie drzwi. Szafę z lustrami można całkowicie lub częściowo zamknąć. Jest to ergonomiczne: lustro nie zajmuje dodatkowej przestrzeni, a odblaskowe powierzchnie dodają wnętrzu blasku, światła i objętości.

Instalacja zabudowy musi być realizowany przez doświadczonych monterów, którzy dobiorą elementy wypełniające, dostosują ustawienie tak, aby między ścianami a szafą nie było szczelin. Ważnym szczegółem przy montażu zabudowy do dowolnego pomieszczenia są okucia. Płynne otwieranie drzwi gwarantuje system przesuwny z prowadnicami.

Zabudowa powinna być wyposażona w:

  • Pantografy.
  • Stojaki teleskopowe.
  • Wieszaki obrotowe.
  • Wieszaki na ubrania.
  • Wieszak na torebki.
  • Wieszaki na paski i krawaty.
  • Wieszaki na spodnie.
  • Drążki.
  • Szufladę – sejf.
  • Szuflady wielofunkcyjne i organizery.
  • Kosze wysuwne.
  • Uchwyty na żelazko i odkurzacz.

A ozdobą takiego mebla są okucia: uchwyty, metalowe wstawki, okładziny, listwy itd. Aby szafa wnękowa zachwycała, musisz dokładnie przemyśleć układ wewnętrzny: rozmieścić działy i sekcje, zaplanować półki, szuflady i organizery. Jeśli prawidłowo dobierzesz wyposażenie szafy do zabudowy na wymiar uzyskasz mebel funkcjonalny który stanie się także ozdobą pomieszczenia. W pokoju będzie panował porządek, wszystkie rzeczy znajdą swoje miejsce, co ułatwi korzystanie z nich.

Umów pomiar
i projekt