Blog 

Szafy skośne na poddasze

lip 7, 2022

Poddasze we wnętrzu prywatnego domu, to ciekawa powierzchnia, którą należy odpowiednio umeblować. Jego geometria jest oryginalna i zależy to od posiadanego kąta nachylenia dachu. Poddasze można przeznaczyć na pokój dziecięcy, na salon, ale najczęściej jest to sypialnia. Wybór mebli nie powinien być przypadkowy, najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest pojemna szafa.

Jak wybrać szafę na poddasze?

W chwili obecnej produkowane są dwa główne typy szaf na poddasze: szafy na zawiasach i szafy przesuwne. Pierwszy typ doskonale nadaje się na duże poddasze, jeśli jest wykończony w stylu loftowym, klasycznym lub retro. Przy urządzaniu małych przestrzeni najczęściej stosuje się jeden z nowoczesnych trendów – hi-tech lub minimalizm. W takim pomieszczeniu lepiej będą prezentować się meble, takie jak szafa z drzwiami przesuwnymi. Dziś w sprzedaży dostępne są bardzo ciekawe modele, składające się tylko z drzwi i szyn, na których są montowane. Takie szafy wnękowe są w rzeczywistości bardzo wygodne. Oczywiście lepiej wybrać bardziej praktyczną garderobę na poddasze. W środku powinny znajdować się nie tylko półki, ale także szuflady. Zaoszczędzi to miejsce na instalację komody.

Cechy charakterystyczne szaf skośnych na poddasze

Projektując szafę skośną na poddasze wystarczy znać wymiary przestrzeni. Planowanie szafy w pomieszczeniu ze spadzistym dachem jest skomplikowane ze względu na charakterystykę przestrzeni, której konfiguracja może mieć miejsce zarezerwowane na:

 • Stropy skośne (o różnej wysokości).
 • Niestandardowe rozmieszczenie okien.
 • Wystające belki podporowe i nośne.
 • Niestandardowa geometria poddasza: rozwinięte narożniki i zaokrąglone sekcje.
 • Przestrzeń na poddaszu może być wykorzystana funkcjonalnie, w tym szafa skośna powinna bardzo pomoc.

Szafy wnękowe na poddaszu często uzupełniają wbudowane szafki nocne. Zazwyczaj montuje się je w niszy utworzonej przez pochyloną i prostą część ściany od strony skosu.

Szafy na umeblowanie poddasza

Aby szafa stała się odpowiednia do wnętrza, powinna być dopasowana do jego przeznaczenia. Takie meble doskonale prezentują się w różnych strefach, również zaokrąglonych, we wnęce czy też pod kątem. Nie tracą jednak na praktyczność i odbiorze. W razie potrzeby na poddaszu można zrobić drzwi do szafy uchylne lub przesuwne.

Szafy wnękowe, są bardziej efektywne, posiadają funkcjonalne rozwiązania. Poddasze o małych wymiarach jest często urządzone w stylu minimalizmu, dlatego preferowane są szafy z drzwiami przesuwnymi. Czasami uzyskiwany jest konstruktywny efekt ze względu na skos dachu. Jeżeli powierzchnia poddasza jest obszerna, projektanci łączą różne opcje. Wykorzystują na przykład meble z drzwiami uchylnymi i przesuwanymi, jak również szafy skośne i proste, które doskonale powtarzają geometrię dachu.

Ustawienie mebli na poddaszu

Konwencjonalne szafy i szafki na poddaszu:

Pod skosem dachu. Takie ustawienie szafy jest najprostszą opcją zaprojektowania skośnego modelu. Nie wymaga zachowania stosów okuć. Stosowane są drzwi i szyny prostokątne. Ciekawa rozwiązanie: niska szafka, która zwalnia miejsce na różne drobiazgi. Szafa może mieć również jeden skośny bok. Takie meble uznano za wygodne i praktyczne dla lepszego wykorzystania poddasza. Natomiast komodę i duże łóżko warto postawić wzdłuż pochyłych ścian.

Zalety z ustawienia szaf na poddaszu

Szafy na poddaszu mają szereg zalet:

 • Oszczędzanie przestrzeni. W celu efektywniejszego wykorzystania przestrzeni szafa jest wbudowana we wnękę. Dzięki konturom ścian i skośnemu sufitowi znikają martwe strefy.
 • Wszechstronność. Skośna szafa na poddaszu jest tak zaprojektowana, aby jej wnętrze było efektywnie wykorzystane do przechowywania różnorodnych przedmiotów.

Z jakich materiałów produkowane są szafy na poddasze?

Do produkcji szaf na poddasze, używa się:

 • Drewna.
 • Płyty wiórowej.
 • MDF.
 • Szkła.
 • Połączenie różnych materiałów.

Drzwi szklane wyglądają są bardzo efektownie, mogą być kolorowe, przeźroczyste oraz matowe. Spotykane są dekoracje w postaci fotodruku. Zawartość skośnych szaf na poddasze zachowuje wszystkie standardy jakości: wieszaki, szuflady, półki, kosze oraz inne akcesoria. Wybór szafy nie jest łatwy, ponieważ spotykane są różne wysokości ścian oraz różne nachylenie dachu.

Szafa pod skosem dachu. Przechowywanie ubrań pod pochyłymi ścianami

Dobrze zaplanowana przestrzeń na szafę staje się dość dobrym miejscem. Poddasze wbrew pozorom jest pojemne na kątem ustawiania skośnej szafy czy szafki. A jaka szafa na poddasze z dwuspadowym dachem? W takim domu ściana wzdłuż kalenicy jest dobrym miejscem na szafę. Bardzo często dzieli je na dwie części. Ogromne znaczenie ma system drzwi i okien. Jeśli drzwi do sypialni na poddaszu znajdują się obok prostopadłej ściany, nie możesz postawić na nich szafy, chyba że idą prosto.

Szafa na poddaszu przy czterospadowym dachu? W tym przypadku ściana z drzwiami, jest optymalnym miejscem, na ustawienie szafy. Meble na poddasze, w przypadku wyposażenia sypialni muszą być odpowiednio dobrane. Najlepiej w takim pomieszczeniu wyglądałaby szafa z lustrzanymi drzwiami. Do sypialni na dużym poddaszu możesz również wybrać klasyczną garderobę.

W takim przypadku konieczne jest uzupełnienie wystroju wygodną komodą z lustrem. Jeśli chodzi o łóżko, w takim pokoju będzie wyglądać bardzo dobrze z wysokimi oparciami. Wybierając meble do pokoi na poddaszu, należy przestrzegać kilku ogólnych zaleceń. Nie instaluj tutaj zbyt masywnych modeli. Lepiej wybrać zestaw wykonany z lekkiej płyty wiórowej. Aby maksymalnie racjonalnie wykorzystać przestrzeń, zamontuj szafę przy ścianie szczytowej, a łóżko i stoliki nocne wzdłuż pochyłych.

Umów pomiar
i projekt