Blog 

Praktyczne i designerskie dębowe stoliki kawowe

lis 16, 2021

Stolik kawowy jest niezwykle wdzięcznym dodatkiem do aranżacji wnętrza. Wykonany z drewna w najlepszy sposób spełnia wymagania nowoczesnego designu. Dobrze dobrany dodaje domowi poczucia stylu i komfortu oraz staje się atrakcyjnym akcentem pomieszczenia. Meble z drewna dębowego wymagają bardzo niewielkiej konserwacji i odpowiednio pielęgnowane mogą przetrwać kilka pokoleń.

Stolik kawowy dębowy – korzyści

Opcji takiego modelu jest wiele, którąkolwiek wybierzesz, nie będziesz musiał żałować, bo:

  • Kompaktowe meble są lekkie, więc w razie potrzeby można je przenosić z miejsca na miejsce.
  • Mały designerski stolik stanie się atrakcją wnętrza lub dopełni aranżację.
  • Niewielki produkt z drewnianym blatem może służyć, jako stojak na jedzenie, napoje, książki, wazon z kwiatami, ramki na zdjęcia.
  • Interesujący stół o ostrych krawędziach będzie prawdziwą perełką w każdym pomieszczeniu.

Zalety dębowego stolika kawowego

Dąb to najbardziej elitarny gatunek naturalnego drewna. Meble wykonane z litego drewna mają szereg zalet:

  • Odporność na wszelkie wpływy zewnętrzne. Jeśli planujesz używać stolika nie, jako dekoracji, ale do celów praktycznych, będziesz potrzebować mocnej wersji dębu. Dąb jest odporny zarówno na wpływy mechaniczne, jak i fizyczne (odpryski, uderzenia, tarcie, zarysowania itp.).
  • Wytrzymałość. Dębowy stolik kawowy wytrzyma, nawet, jeśli dzieci zdecydują się na niego wspiąć.
  • Stabilność. Kompaktowe meble mogą z czasem się poluzować. Jednak w przypadku produktu dębowego na pewno tak się nie stanie, ponieważ przy pracy z trwałym drewnem zwykle stosuje się tylko najlepsze elementy złączne.
  • Właściwości antyseptyczne. W domu, w którym mieszka osoba wrażliwa na alergeny, powinny znajdować się wyłącznie meble przyjazne środowisku, wykonane z naturalnych materiałów. Drewno dębowe ma właściwości antyseptyczne, stolik kawowy z dębu nie boi się pleśni i grzybów.
  • Unikalny naturalny wzór. Drewno dębowe ma bardzo przyjemny rozpoznawalny wzór, który nie powtarza się w naturze.
  • Stylowy wygląd. Lity dąb może mieć dowolny odcień, dlatego stół wykonany z tego materiału będzie pasował do każdego wnętrza.

Dlaczego dębowy stolik kawowy?

Do wykonania dębowego stolika kawowego wykorzystuje się drewno suszone (8% wilgotności) w pomieszczeniu do tego przystosowanym, dzięki czemu z pewnością posłuży przez dziesięciolecia. Po wyszlifowaniu jest zabezpieczany żywicą, aby prawidłowo zamknąć pory, dzięki czemu drewno nabiera zupełnie nowego wyglądu. Do ostatecznej obróbki stoliki kawowe są polerowane olejo-woskiem lub lakierowane na wysoki połysk. Można wybrać stolik kawowy zgodny ze swoim gustem i aranżacją pomieszczenia, dlatego może mieć naturalną fakturę, nawet delikatnie porowatą i szorstką. Niektóre stoliki kawowe bardziej przypominają stylowe rzeźby w salonie. Naturalny kształt i kolor sprawia, że ten uroczy stolik jest jedyny w swoim rodzaju.

Jakie są najważniejsze cechy drewna dębowego?

Drewno dębowe jest trwałe, posiada atrakcyjną jasną barwę o wyrazistej fakturze. Wariacje i kontrasty tego wspaniałego materiału, po lakierowaniu, same tworzą piękny naturalny wzór, bez konieczności stosowania dodatkowych zdobień. Dąb zawsze był popularnym wyborem na meble, ponieważ tworzy niezwykle ciepły i uwielbiany przez wielu styl rustykalny i stale modny design. Ale doskonale pasuje do różnych stylów zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych.

Bezpieczeństwo materiału, to kolejna cecha drewna dębowego, który nie powoduje alergii: szczególne właściwości drewna przyczyniają się do napowietrzania i oczyszczania powietrza w pomieszczeniu z naturalnymi żywicami drzewnymi. Drewniane meble tworzą szczególny komfort w pomieszczeniu i dają relaksujący efekt przy kontakcie dotykowym. Drewniana powierzchnia stolika kawowego umożliwia prace renowacyjne i przywracanie jego pierwotnego wyglądu, czego nie da się wykonać w przypadku produktów wykonanych ze sztucznych materiałów.

Solidne dębowe stoliki kawowe dopełniają nowoczesne wnętrza w stylach high-tech, art deco, minimalizm. Szczególną wartość mają modele vintage stolików kawowych. Po renowacji wysokiej jakości blaty drewniane mogą służyć przez wiele lat, zachowując jednocześnie odrobinę historii, która jest bardzo ceniona w świecie designu. Stare drewniane stoliki kawowe są licytowane i mogą kosztować tyle, co dwór.

Stoliki kawowe z dębu w aranżacji wnętrz

Współcześni projektanci nadają blatom niezwykłe kształty (nieregularny wielokąt, abstrakcyjna konfiguracja), powszechna jest praktyka stosowania naturalnego kształtu – cięcie pnia drzewa. Wybierając stolik kawowy należy przede wszystkim skupić się na specyfikacji stylu pomieszczenia. Do klasycznych wnętrz nadają się produkty o powściągliwym designie bez nachalnych elementów dekoracyjnych ze zwykłymi nogami lub masywnym cokołem. Pomieszczenia w stylu barokowym, art deco wymagają wyszukanych modeli. Odpowiednie są modele pokryte lakierem lub woskiem z masywną podstawą stołu i metalowymi nogami. Nierówny kształt blatów, połączenie materiałów, to nieodzowne elementy barokowego stolika.

Projekt domu w stylu skandynawskim i eko uzupełnią stoliki kawowe z surową lub minimalną obróbką materiałów. Powierzchnie tych stolików pozostają niepowlekane lub impregnacja drewna pozostaje niewidoczna, odsłaniając naturalną strukturę ciętego drewna. Przy odpowiednim doborze odpowiedniego modelu drewniane stoliki kawowe prezentują się efektownie i ekologicznie we wnętrzach o różnej stylistyce. Piękne i nowatorskie przykłady zastosowania stolików kawowych w różnych pomieszczeniach mieszkalnych i niemieszkalnych prezentują projektanci na wystawach wnętrz. Proste i szorstkie formy, brak ozdób organicznie uzupełniają masywną grupę sof wykonanych z prawdziwej skóry, podkreślając naturalność materiałów wnętrza.

Umów pomiar
i projekt