Blog 

Pomysły na projekt i układ garderoby lub szafy na wymiar w sypialni

cze 30, 2021

Oddzielne pomieszczenie do przechowywania rzeczy osobistych to logiczne rozwiązanie dla mieszkań i domów. Ale co, jeśli nie ma wolnego miejsca? Bezpiecznym pomysłem jest garderoba w sypialni. Wdrożenie pomysłu jest łatwe, nawet, jeśli masz do dyspozycji bardzo mało miejsca. Najważniejsze jest prawidłowe przemyślenie szczegółów.

Zalety sypialni z garderobą na wymiar

Sypialnia jest jednym z najwygodniejszych pokoi w domu. Jest to przestrzeń prywatna, więc ma sens, jeśli ubrania, buty i akcesoria właściciela są tutaj, a nie w salonie. Garderoba wykonana na wymiar eliminuje konieczność zakupu dodatkowych mebli. Zamiast nieporęcznych komód i szafek w sypialni będzie wydzielona przytulna przestrzeń na rzeczy. Nie musisz codziennie zaglądać w każdy zakątek pokoju w nadziei na znalezienie potrzebnych elementów odzieży.

Wiele osób chciałoby mieć w swojej sypialni otwartą lub ukrytą szafę. Możesz znaleźć niedrogie rozwiązanie do pomieszczeń o dowolnej wielkości. Zacznijmy badać sposoby realizacji pomysłu z ogólnymi zaleceniami. Konieczna jest poprawna ocena układu pomieszczenia w celu określenia projektu i wielkości garderoby. Lepiej wcześniej przemyśleć projekt pomieszczenia i sprawdzić, czy są wolne gniazda do podłączenia opraw oświetleniowych.

Na etapie tworzenia projektu aranżacyjnego na taką garderobę na wymiar ważne jest, aby po jej ustawieniu sypialnia nie wyglądała na zbyt ciasną i niewygodną. Pomyśl nie tylko o wystroju i zawartości pomieszczenia, ale także o elementach dekoracyjnych. Nie zapomnij o lustrach. Idealnie, jeśli w znajduje się tam lustro o pełnej długości.

Jak zrobić garderobę w sypialni: opcje projektu?

Wybór projektu zależy od układu sypialni, w której planujesz zaaranżować garderobę. Możesz sam stworzyć system lub zaprosić doświadczonego projektanta, który zaplanuje wszystkie jej elementy na konkretny wymiar. Pamiętaj, że istnieją różne opcje organizacji przestrzeni dla kwadratowych, prostokątnych, wąskich pomieszczeń. Jeśli w pokoju jest mała wnęka, najlepiej umieścić tam swoje ubrania. Możesz pomyśleć o tym, jak udekorować wejście do garderoby lub pozostawić otwartą przestrzeń. Najlepszą opcją jest odgrodzenie części sypialni drzwiami. A co z wentylacją? Jeśli mała garderoba w sypialni ma okno, nie musisz nic robić, aby zorganizować cyrkulację powietrza. Jeśli nie ma możliwości przewietrzenia pomieszczenia, warto zamontować pod sufitem okap lub kratkę wentylacyjną. Pomoże to zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i pleśni.

Jak zrobić garderobę w małej sypialni?

Nawet tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, można zapewnić funkcjonalną przestrzeń do przechowywania. W prostokątnych pomieszczeniach lepiej jest umieścić małe garderoby wzdłuż ściany. Czy masz kwadratową sypialnię? Rozważ układ narożny. Rada! Nie stawiaj szafy przy łóżku. W takim przypadku wejście do głównej części sypialni będzie utrudnione. Możliwości projektantów są praktycznie nieograniczone – specjaliści wiedzą, jak mądrze wykorzystać pomieszczenia o dowolnym układzie.

Wnętrze sypialni z szafą na wymiar: cechy wyboru stylu

Projektanci jednoznacznie stwierdzili, że szafa-garderoba powinna być utrzymana w tym samym stylu, co sypialnia. Dozwolone jest łączenie elementów z kilku kierunków. Jednak w pogoni za oryginalnością łatwo przekroczyć granicę gustu.

Kierunek loftu zakłada minimalistyczny wystrój i projekt funkcjonalnej przestrzeni. Regały metalowe chromowane, półki drewniane mocowane do ścian doskonale sprawdzą się, jako wypełnienie szafy. Jako źródła światła idealne są szynoprzewody i lampy wiszące bez kloszy. Ktoś uzna taki pokój za niewygodny. Jeśli jednak sypialnia jest urządzona w tym stylu, projekt idealnie wpasuje się w ogólny obraz.

Klasyczny projekt aranżacji sypialni z szafą wykonaną na wymiar zakłada przewagę neutralnych odcieni i zaokrąglonych kształtów. W pokoju nie powinno być elementów dekoracyjnych, ponieważ na pierwszym miejscu jest funkcjonalność.

Styl country to nie tylko styl, ale wyraz wewnętrznego świata właściciela pokoju. W projekcie powinny dominować naturalne materiały. Odpowiednie są szafy w sypialni wykonane ze szlachetnego drewna. Wskazane jest, aby zrezygnować z żywych kolorów – oryginalności naturalnego wystroju nie trzeba uzupełniać akcentami.

Jeśli wnętrze sypialni z szafą na wymiar zawiera elementy luksusowego Art Deco, atrybuty stylu można również tam umieścić. Na przykład oryginalne lustro i pokój nie będzie już tylko miejscem na Twoje rzeczy – stanie się dziełem sztuki projektowania.

Szafa narożna i liniowa na zamówienie

Projekt z szafą narożną możliwy jest w pomieszczeniu o dowolnej wielkości, ale to rozwiązanie jest szczególnie ważne w przypadku małych sypialni. Moduły  będą zlokalizowane wzdłuż sąsiednich ścian. Aby ukryć przestrzeń przed wzrokiem ciekawskich, możesz użyć przesuwnej przegrody. Liniowy układ oznacza, że  szafa jest umieszczone wzdłuż ściany. Najczęściej w tym celu wybiera się powierzchnię prostopadłą do drzwi. Najważniejsze jest to, że w pokoju jest miejsce na swobodny ruch.

Szafa na garderobę

Najprostszy sposób na zorganizowanie miejsca do przechowywania ubrań. Zlecenie producentowi wykonanie szafy na wymiar z różnymi modułami. W takiej szafie znajdują się półki, szuflady, przegródki na buty, drążki na sukienki i odzież wierzchnią. Szafa ze szklanymi drzwiami w sypialni prezentuje się stylowo i luksusowo. Ta opcja jest jednak odpowiednia tylko dla nowoczesnych stylów. Do montażu przegród warto wybrać szkło hartowane – jest ono trwalsze i mniej przezroczyste.

Umów pomiar
i projekt