Blog 

Jak podzielić pokój? Szafy przesuwne jako przegroda międzypokojowa

sty 18, 2022

Szafa przesuwna to kompletna opcja do zagospodarowania przestrzennego dowolnego pomieszczenia, pozwalająca na przebudowę bez ponoszenia kosztów na remont. Oprócz przegrody spełnia również główną funkcję – pojemny i wygodny system przechowywania.

Zalety i wady szaf przesuwnych działowych

 • Szafa ma więcej zalet w zakresie wyznaczania stref w pomieszczeniu niż inne tego typu rozwiązania.
 • Nie zaśmieca powierzchni użytkowej, zwłaszcza jeśli w projekcie nie ma tylnej ściany.
 • Przegroda okazuje się solidna, część pokoju można całkowicie odizolować, wyposażając tam miejsce do spania lub pracy.
 • Możesz wybrać opcje regałów, które przepuszczają naturalne światło przez część pomieszczenia, w której nie ma okna.
 • Szafa przesuwna działowa jest używana z podwójną korzyścią: nie tylko do podziału na strefy, ale także do przechowywania różnych rzeczy – ubrań, bielizny, odkurzacza, deski do prasowania, zabawek.
 • Różnorodność modeli szaf przesuwnych pozwala wybrać przegrodę, biorąc pod uwagę styl pomieszczenia.
 • Zakres cen takich mebli jest szeroki: możesz wybrać opcję ekonomiczną lub ekskluzywny model.

Oczywiście przy nieudanym wyborze szafa może wyglądać jak masywna, nieporęczna konstrukcja, która wizualnie przeciąża przestrzeń, więc trzeba wszystko przemyśleć.

Zasady zagospodarowania przestrzennego: gdzie i jak umieścić?

Aby nie zakłócać harmonii wnętrza, przy funkcjonalnym wyborze szafy jako przegrody, należy wziąć pod uwagę jej położenie i wymiary. Małe i wąskie pokoje, a także kawalerki są podzielone na strefy małymi szafami bez zbędnych detali. Masywne modele o złożonej konstrukcji nadają się do przestronnych pomieszczeń.

Rozdzielenie różnych typów pomieszczeń

Przedpokój i salon

Duża szafa z łatwością poradzi sobie z zadaniem oddzielenia salonu od przedpokoju, jeśli zwrócisz ją w stronę tego drugiego i zastanowisz się nad systemem przechowywania. Możesz potrzebować dodatkowych wsporników do odzieży wierzchniej, wnęk i półek na torby, parasole i inne drobne przedmioty. Dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie końca i tyłu szafy do koloru ścian lub pomalowanie jej farbą, aby stworzyć iluzję jednego pomieszczenia.

Salon i sypialnia

Przy zagospodarowaniu przestrzennym salonu i sypialni można umieścić zagłówek przy tylnej ścianie szafy (jeśli pozwala na to szerokość, to całe łóżko). Końcową część przegrody można wykorzystać na dodatkowe półki z wewnętrznymi haczykami.

Kuchnia i salon

Podczas zagospodarowania przestrzennego kuchni i salonu funkcjonalna przegroda może być dwustronna (jeśli pozwala na to powierzchnia pokoju). System przechowywania w szafie przesuwnej może być używany do przyborów kuchennych, a na odwrocie do dekoracji. Okazuje się, że jest to przytulna strefa relaksu, a w kuchni to dodatkowa przestrzeń do przechowywania.

Kuchnia i przedpokój

Tutaj takie rozwiązanie jest konieczne nawet ze względów higienicznych: zapobiega przedostawaniu się skażonych przedmiotów z ulicy, ogranicza rozprzestrzenianie się kuchennych aromatów.

Pokój dziecięcy

Nawet w najmniejszym jednopokojowym mieszkaniu dziecko powinno mieć własną przestrzeń. Taki kącik można wydzielić miejscem do zabawy i spania lub miejscem pracy dla ucznia korzystającego z szafy. W przypadku mebli wybierz bezpieczny materiał: szafa powinna być bez ostrych narożników, z mechanizmami przyjaznymi dla dzieci i systemem przechowywania. Możesz całkowicie odizolować pokój dziecięcy za pomocą dodatkowych drzwi wewnętrznych lub zasłon zaciemniających.

Łazienka

Jeśli pozwalają na to wymiary łazienki, to za pomocą wykonanej na zamówienie szafy przesuwnej można z powodzeniem podzielić połączoną łazienkę bez większej przebudowy. Szafa może służyć do przechowywania artykułów higienicznych i ręczników.

Formy i projekty

 • Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę cechy pokoju: obecność nisz, kolumn, nieatrakcyjną komunikację.
 • Prostokątna przegroda to klasyczna opcja, która uzupełnia każde pomieszczenie o odpowiedniej geometrii, a także mieszkanie typu studio.
 • Kanciasty kształt umożliwia dokładne wydzielenie strefy funkcjonalnej. Projekt może być bardzo oryginalny, z wygodnymi zaokrąglonymi narożnymi półkami i niszami.
 • Szafy wnękowe pomagają nie tylko podzielić przestrzeń na strefy, ale także racjonalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni.
 • Przegroda stacjonarna w postaci szafy to nowoczesny, solidny i pojemny system przechowywania naczyń, bielizny, książek, który harmonijnie uzupełnia wnętrze.
 • Na indywidualne zamówienie można również wykonać dwustronną garderobę, która uwzględnia potrzeby jej właścicieli.

Materiały z jakich produkowane są szafy przesuwne

 • Podstawa szafy wykonana jest zarówno z niedrogich materiałów (płyta wiórowa, płyta pilśniowa, MDF), jak i z naturalnego drewna różnych gatunków.
 • MDF to płyta pilśniowa wykonana z drobnych trocin sklejonych parą, parafiną i linginą. Materiał jest przyjazny dla środowiska, nie wchłania wilgoci, dlatego różni się ceną.
 • Modele wykonane z drewna, są bardzo wymagające pod względem temperatury i wilgotności.
 • Jeśli chodzi o fronty, jest tu jeszcze większy wybór: oprócz drewna i MDF, drzwi przesuwne wykonane są ze szkła, luster, plastiku, bambusa, rattanu i ich kombinacji, wykończone witrażami i nadrukami fotograficznymi.

Wybór koloru i stylu – rekomendacje projektantów

Szafa przesuwna często pełni rolę akcentującego elementu wnętrza, biorąc pod uwagę, że rozwijana jest koncepcja ogólnego stylu pomieszczenia. Ale w każdym razie powinno być w harmonii z sytuacją. Wszystkie odcienie bieli są idealne do małych pomieszczeń i dobrze komponują się z innymi kolorami. Dodatkowo łatwo go udekorować: możesz kontynuować zielony kolor wnętrza i umieścić kwiaty obok lub na szafce. Czarny kolor jest solidny i elegancki, dodaje wnętrzu surowości.

Istnieje wiele pomysłów projektowych, które pomagają podzielić przestrzeń życiową na strefy za pomocą ekranów, zasłon i regałów. Wśród mebli szczególne miejsce zajmuje szafa przesuwna. Dzięki zagospodarowaniu przestrzennemu kawalerki lub małego mieszkania, taka ścianka działowa może sprawić, że mieszkanie będzie wygodniejsze, zwiększy funkcjonalność pomieszczenia, poprawi projekt.

Umów pomiar
i projekt