Gdy chcesz nieco ubarwić swój świat, postaw na kolory. Niech to będą kolory nie byle jakie! Istotą stylowej aranżacji jest bowiem harmonia, również ta kolorystyczna. Sprawdź, jak odpowiednio dobrać barwy, by cieszyć się gustownym wystrojem.
Kolorystyczna harmonia podstawą wystroju
Z pewnością każdy może wymienić kilka swoich ulubionych kolorów. Te wybrane barwy pozytywnie nastrajają i relaksują. Oprócz preferencji indywidualnych warto zwracać uwagę także na znaczenie poszczególnych barw i ich oddziaływanie na ludzką psychikę. Kwestie te są poparte naukowymi badaniami. Mianowicie, kolor żółty kojarzony jest z optymizmem, zielony z naturą i relaksem, niebieski ze świeżością i spokojem, złoty z mądrością i luksusem, brązowy ze stabilnością.
Gdy już wybierzesz konkretne barwy zapoznaj się z kilkoma zasadami dotyczącymi doboru kolorystycznego. W jakim wnętrzu umieścić żółty zestaw wypoczynkowy? Kiedy postawić na głęboką, butelkową zieleń, a kiedy na pastele? Jak łączyć kolory we wnętrzu?
1. Kolorowy akcent w stonowanym wnętrzu
To bezpieczne rozwiązanie. W takim wnętrzu można wskazać dwie opcje kolorystyczne, a więc tło i kolorowe akcenty. Kolory ścian, podobnie jak większości sprzętów i dodatków, powinny być utrzymane w barwach bieli, kości słoniowej, beżu, czerni. Na tym uniwersalnym tle przepięknie zaprezentują się kolorowe akcenty, np. zestaw wypoczynkowy w ciepłym, żółtym kolorze. Doskonale skomponuje się także ozdobna tapeta w podobnym odcieniu, jeśli pokrywać będzie tylko jedną ze ścian. Alternatywą mogą być także dobrane dekoracje okienne.
2. Harmonijne zestawienia kolorów
Zaakcentować można kilka kolorów jednocześnie. Osoby ceniące sobie harmonię powinny postawić na podobieństwa. Tapeta w delikatne wzory botaniczne o odcieniach zieleni dobrze skomponuje się z zestawem wypoczynkowym w kolorze żółtym. Z kolei kanapa w kolorze głębokiej czerwieni lub butelkowej zieleni doskonale zaprezentuje się na tle turkusowych zasłon lub dekoracji ściennych. Z kolei pudrowy róż warto zestawiać z orientalną zielenią i kolorami ziemi. Warto pamiętać, że zasady te nie są sztywne. Wynikają raczej z aktualnych trendów wnętrzarskich.
3. Przeciwieństwa do siebie pasują
Tak jest pod jednym warunkiem – na szaleństwo można pozwolić sobie we wnętrzu nowoczesnym, industrialnym lub eklektycznym. W tym ostatnim przypadku różnorodność jest podstawową zasadą. W takim wnętrzu mogą pojawić się nie tylko różne kolory, ale też elementy charakterystyczne dla różnorodnych kultur i tradycji. Gdy chodzi o wnętrza nowoczesne i industrialne połączenia mogą być naprawdę zaskakujące. Ciekawym pomysłem jest wybór zestawu wypoczynkowego, na który składają się meble o różnych, mocno kontrastujących ze sobą kolorach. Tłem dla kolorów najczęściej jest wystrój w odcieniach czarnych, białych i metalicznych.
4. Pastelowa aranżacja wnętrza
W pastelowych wnętrza można stosować różne barwy, pamiętając o tym, by były… pastelowe. Z reguły jednak miłośnicy stonowanych odcieni stawiają na podobieństwa, nie różnice. Zatem pastelowy róż najczęściej zestawiany jest z błękitem lub delikatnym écru. Z kolei rozbielony błękit przepięknie prezentuje się z pastelowym żółtym, różem, odcieniami koloru morelowego. Uzupełnieniem całości najczęściej jest biel i kość słoniowa. W tak rozbielonych wnętrzach nie powinno się stosować mocnych akcentów kolorystycznych, ciemnego brązu czy czerni.
5. Głęboka kompozycja kolorystyczna
W ostatnich latach coraz bardziej popularny jest wystrój w typie luksusowej klasyki czy mid-century modern. W takim wypadku wybierane są kolory głębokie, takie jak orientalna zieleń, koralowa czerwień, głęboki błękit. Z tą kolorystyką idealnie komponują się meble fornirowane, ze względu na oryginalne odcienie egzotycznego drewna. Nie mniej istotny jest styl mebli, ponieważ wybór tak ciekawej opcji kolorystycznej zobowiązuje! Warto postawić na wygodne meble o zaokrąglonych bokach, a także tkaniny welurowe lub inne obicia kojarzone z luksusową stylistyką. Świetnym dopełnieniem mogą być dekoracje w odcieniach złota, np. obrazy ze złotą ramą.
Czy monochromatyczne wnętrze może być kolorowe?
Monochromatyczne wnętrza kojarzą się z bielą, uzupełnianą ewentualnie o odcienie kości słoniowej i écru. Tymczasem monochromatyczne wnętrze może być kolorowe. W takim wypadku należy wybrać jeden kolor, a następnie wykorzystać różne jako odcienie. Faktem jest, że zastosowanie znajdują przede wszystkim bezpieczne barwy, takie jako kolory ziemi, odcienie różu i beżu, a także szarości czy rozbielonego błękitu. Wybrane odcienie pojawiają się nie tylko na obiciach mebli, ale i na ścianach. Dobrze zaprojektowane wnętrze monochromatyczne prezentuje się naprawdę stylowo!
Wybór koloru wnętrza nie zawsze jest łatwy, a jeszcze trudniejszy bywa dobór kolorów uzupełniających. Obserwując obecnie prezentowane trendy można jednak z łatwością wybrać opcję odpowiednią względem swoich oczekiwań. Preferujesz barwy pastelowe, kolorystyczne akcenty na klasycznym tle, a może głębokie kolory? Z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Do wybranej palety barw dobierz jakościowe meble na wymiar firmy Senator!