Blog 

Garderoba na poddaszu

lis 25, 2022

Chcesz zoptymalizować przechowywanie rzeczy we wnętrzu? Chcesz znaleźć praktyczne, estetyczne i kompaktowe rozwiązanie? Zazwyczaj szafę lub garderobę ustawiamy obok pomieszczenia, w którym się ubieramy: sypialni lub łazienki. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz przeznaczyć je do przechowywania. Jeśli masz dużą sypialnię, aranżacja garderoby może być również okazją do wydzielenia części pokoju i przeznaczenia jej do tego celu. Jeżeli masz wolną przestrzeń na poddaszu wykorzystaj ją na garderobę i zamów wykonanie całej konstrukcji na wymiar.

Garderoba na poddaszu

Mając oddzielną garderobę, możesz przechowywać wszystkie swoje ubrania i wiele innych rzeczy w jednym pomieszczeniu. W garderobie można zainstalować półki wzdłuż wszystkich ścian, co pozwoli racjonalnie wykorzystać całą powierzchnię pokoju. Projekty producenta takich rozwiązań obejmują również specjalne rozwiązania do optymalnego wykorzystania narożników pomieszczeń.

Wskazane jest zaplanowanie garderoby, jeśli jest wystarczająco dużo miejsca. Projektując nowy dom, w początkowej fazie można zaplanować garderobę. Obszar, który nie jest najwygodniejszy do codziennego życia, taki jak niskie poddasze, idealnie nadaje się na garderobę, w której bardzo ważna jest konsekwencja i organizacja, dzięki czemu wśród dużej ilości rzeczy łatwo znaleźć tę właściwą.

W garderobie nie ma potrzeby instalowania drzwi przed półkami, ponieważ osoby postronne nie zaglądają do oddzielnego pomieszczenia. Jeśli jednak preferujesz rozwiązania z drzwiami najbardziej efektywne są modele przesuwne: praktyczne, oszczędzają miejsce i ułatwiają poruszanie się, jeśli przestrzeń przed garderobą jest niewielka. Jeśli jest ona ograniczona, można zwielokrotnić ilość szaf w zależności od długości garderoby. Garderoba na poddaszu z zewnętrznymi regałami i oświetleniem to świetne rozwiązanie na stworzenie stylowej i przytulnej przestrzeni wewnętrznej.

Garderoba na poddaszu pod skosem dachu

Przestrzeń dobrze zaplanowana na garderobę pod spadzistym dachem staje się dość pojemnym miejscem. Poddasze wbrew pozorom jest dobre na wszelkiego rodzaju szafy czy schowki. To wystarczy do wysokiej jakości projektu. Dlatego praca projektanta jest tutaj ważna, aby zapewnić dużo miejsca do przechowywania.

Garderoba na poddasze ze spadzistym dachem

Patrząc na rzuty poddasza, trudno dostrzec, która część pokoju jest pełna, gdzie sufit opada, gdzie można postawić łóżko i stolik. Proponowany w projektach wystrój wnętrz na poddaszu jest niestety mylący. Na przykład narysowany prostokąt wskazuje lokalizację garderoby, jednak po bliższym zbadaniu sprawy okazuje się, że może to być tylko ekskluzywna komoda. Na planach widzimy szafy na poddaszu pod połacią dachu, które faktycznie okazują się niepraktyczne, bo są za niskie. Postawienie garderoby w sypialni na poddaszu wymaga sporo miejsca. Chodzi o to, aby porządna szafa z wieszakami była nie tylko wysoka, ale także zapewniała dobry dostęp do jej zawartości.

Garderoba ma najczęściej głębokość 60 cm. Aby móc przed nią stanąć potrzeba co najmniej 80 cm odległości, dzięki czemu garderoba plus przestrzeń przed nią zajmuje pas o szerokości co najmniej 140 cm w górnej części poddasza. Z tego powodu pomieszczenie na poddaszu jest dość często przeznaczane na taką konstrukcję. Trzeba przyznać, że jedna szafa nie pomieści rzeczy całej rodziny. Każdy będzie chciał mieć swoją obok sypialni. Trzeba więc szukać miejsca na najwyższym miejscu poddasza.

Garderoba na poddaszu: dom z dachem dwuspadowym

W takim domu ściana wzdłuż kalenicy to dobre miejsce na wysoką szafę na poddaszu, tutaj położenie okien i drzwi ma spore znaczenie. W przypadku gdy drzwi sypialni na poddaszu są umiejscowione przy ścianie prostopadłej, nie da się ustawić szafy, wyjątkiem jest sytuacja gdy idzie ona prosto do niej. Podobny problem dotyczy okien. Jeśli okna w górnej ścianie domu będą umieszczone zbyt blisko ściany, umieszczona w niej garderoba będzie wystawiona na światło z okna. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem byłyby szafy wnękowe otwierane naprzemiennie do pomieszczeń po obu stronach.

Garderoba na poddaszu: wnętrza pod czterospadowym dachem

W tym przypadku ściana z drzwiami, staje się jedynym miejscem, w którym uda się ustawić szafę przesuwną na poddaszu. Problem w tym, że szafa, choć niezbędna, nie jest najważniejszym elementem wyposażenia sypialni, a dla tej wysokiej części pokoju trzeba zmagać się z innymi meblami. Przeszkodą są również kominy i słupy, ponieważ jedynym rozwiązaniem jest wtedy ustawienie garderoby pomiędzy ścianą a kominem, bądź też zbudować dom w taki sposób, aby słup był pośrodku. Rezultat może okazać się korzystny chociaż trudniejszy do uzyskania niż zastosowanie standardowego mebla.

Szafki w garderobie

Szafki można ustawić w dowolnym pomieszczeniu na poddaszu, gdzie jest wystarczająco wysoko, aby przejść i sięgnąć do półki w pozycji pionowej. Najczęściej miejsca pod połacią dachu zarezerwowane są na garderobę. Miejsce na odzież warto wyznaczyć na dole pomieszczenia. W związku z tym w małej garderobie jest jedynie wygospodarowana przestrzeń, w której będzie swobodny dostęp do otwartych półek umiejscowionych pod połacią dachu. Po czym należy wykorzystać pochyłe i niskie miejsca, nie zasłaniając i nie zabudowując ich. Zamiast zamawiać pojedyncze zamykane szafki, które wypełniają przestrzeń pod skośnymi ścianami, stawiamy ściankę oddzielającą skośne narożniki od sypialni. Jeśli jednak zdecydujemy się na wydzielenie szafy, najlepiej, aby oprócz skośnych półek znalazło się miejsce na wysokie szafki.

Umów pomiar
i projekt